Stalo se už jakýmsi zvykem, že na Vánoce každému, komu chceme udělat radost, pořídíme vánoční dárek. Ale ne jen jeden. Spíše několik dárků a v případě dětí dokonce někdy desítky dárků pod jedním vánočním stromečkem. Ponechme nyní stranou, jestli je nutné nebo vhodné nakupovat tolik hraček, oblečení, kosmetiky a elektroniky. Zaměřme se na typy, jak se z nákupů dárků nezbláznit.
Udělejte si plán
- Vánoce obecně nejsou vůbec levnou záležitostí. Pokud si nechcete půjčovat v bance peníze kvůli pořízení drahých věciček, protože to by rozhodně nebylo moudré, pak předem zvažte, kolik peněz jste schopni a ochotni do vánočních dárků investovat.
- Rozmyslete si, kolik dárků koupíte pro děti, pro rodiče, partnera a dalším blízkým. Je dobré myslet na to, abyste obdarovali například své ratolesti stejným počtem dárků, v přibližně stejné finanční hodnotě. Stejně tak u dalších rodinných příslušníků by nemělo dojít k tomu, že někdo od vás dostane výrazně dražší věc, než někdo jiný.
- Udělejte si jmenný seznam toho, co přesně komu koupíte a kde danou věc pořídíte.
- Jestliže se rozhodnete pořídit vánoční dárky prostřednictvím internetu, pak nečekejte na poslední chvíli. Mohlo by se vám totiž stát, že se doručení poněkud protáhne a dárek prostě nedorazí včas.
Tenhle dárek raději ne
Existují určité oblasti v obdarovávání, kterým je lépe se vyhnout. Nikdy, opravdu nikdy nedarujte k Vánocům „živý“ dárek v podobě štěněte nebo třeba papouška, pokud si nejste stoprocentně jisti, že jde o dárek všemi chtěný. Každoročně se touto chybou dostane do psích útulků několik malých nešťastníků. Nákupem „měkkých“ dárků, jakými jsou oblečení všeho druhu, se taktéž můžete dostat na tenký led. Není nic trapnějšího, než se doslova násilím rvát do těch úzkých kalhot. Zkrátka a dobře, darujte cokoliv a v jakémkoliv množství, ale vybírejte pečlivě, ať se nevystavíte nebezpečí v podobě naštvaných obličejů ze stran vašich blízkých.